Everything DiSC® - Konvertering​

Start din uddannelse i dag

Everything DiSC® – Konvertering (online kursus)

Kurset er til dig, som allerede er certificeret i et lignende værktøj og ønsker at anvende Wiley’s Everything DiSC® profiler i dit arbejde.

Konverteringen varer en dag, og du kan bruge værktøjerne direkte efter kurset.

Målgruppe

Konsulenter, ledere og andre der arbejder professionelt med organisationsudvikling, HR, ledelse, rekruttering, forandring, salg mm. Kurset henvender sig til dig, som skal bruge et enkelt, praktisk og valideret person-vurderingsværktøj til at understøtte disse aktiviteter.
Forudsætningen for at kunne deltage på dette kursus, er at du er certificeret i et lignende værktøj.

Praktik

Pris: 8.000,- eksl. moms

Tid: 2-3 timers pre-work og 3 timers online kursus

Sted:
Online – via Teams

*Vi afholder også interne kurser ved minimum 6 deltagere.

Materialer

Som en del at kurset får du disse materialer:

1 stk. Everything DiSC® manual
1 stk. DISCtilbagemelding kit
1 stk. DISCmatrix spil
1 stk. DISCdialog spil
1 stk. DISCtrust spil

Desuden får du adgang til vores Faciliterings-univers og inspirationsvideoer samt efterfølgende support

Undervisningsforløbet på Everything DiSC® - Konvertering

Før

Ca. 2-3 uger før kursusstart modtager du en mail med et link til en Everything DiSC Workplace® profil, som du skal udfylde. Derefter kan du straks se den færdige rapport for din personprofil, som du skal læse igennem inden kursusstart.

Inden kursusstart får du desuden adgang til en række øvelsesopgaver, som du ligeledes skal læse og løse inden kursusstart.

Under

Her skabes den grundlæggende forståelse for Wileys Everything DiSC® model. Du får indsigt i, hvordan profilerne er konstrueret og valideret, og hvordan du kan anvende Everything DiSC Workplace® profilens indhold og materiale i en organisatorisk kontekst.

Du får desuden introduktion til Sales®-, Management®- og Work of Leaders®-profilen samt teammodellen The Five Behaviors®.

Efter

Efter kurset får du adgang til en personlig EPIC-konto. Det er en online administrationsplatform, som du skal bruge til at sende links og downloade rapporter (du skal nok få personlig hjælp til at opsætte den). Du har nu adgang til at anvende de mange forskellige profiler og værktøjer, som certificeringen indeholder.

Endelig får du adgang til vores Faciliterings-univers (PowerPoints og støttematerialer) og mulighed for løbende at få gratis sparring og support, f.eks. til at sende links, give tilbagemeldinger, varetage facilitering eller udvikle koncepter.

Kursuskalender

Indkøbskurv
Varekurv0
Der er ingen produkter i kurven!
Fortsæt med at handle
0

Ængstelighed

Lav ængstelighed

  1. Rolige, sammensatte og tilfredse med deres liv
  2. Let ved at klare de daglige udfordringer
  3. Lader sig ikke påvirke unødigt
  4. Kan virke uinteresserede

Høj ængstelighed

  1. Kan bekymre sig for fremtiden
  2. Kan være utilfredse med deres tidligere præstationer
  3. Sætter spørgsmålstegn ved andre
  4. Tilbøjelige til at blive stressede her og nu

Kolonne 5

Selvkontrol

Lav selvkontrol

  1. Betragter dem selv som frie for sociale regler og rammer
  2. Kan mangle selvdisciplin til at få kedelige opgaver færdiggjort
  3. Tolerante og åbne i deres holdninger
  4. Tror på, at man skal leve fuldt ud, mens man gør det

Høj selvkontrol

  1. Tilbøjelige til at overholde sociale forventninger
  2. Kan være bundet af egne, høje moralske standarder
  3. Stærk struktureret adfærd
  4. Har en stærk fornemmelse af rigtigt og forkert

Kolonne 4

Åbenhed

Påvirkelighed​

  1. Ofte bedre til at implementere ideer end at generere dem
  2. Tilbøjelige til at afvise abstrakte løsninger
  3. Følelser spiller ikke en stor rolle i deres liv
  4. Ofte praktiske, realistiske og konservative i deres holdninger

Åbenhed​

  1. Lever ofte i ideernes verden
  2. Trives med frihed til at løse problemer på nye og innovative måder
  3. Interesserer sig for det kunstneriske udtryk
  4. De har sandsynligvis en udviklet sans for æstetik

Kolonne 3

Imødekommenhed

Selvstændighed

  1. Er ofte agenter for handling og forandring
  2. Konfronterer let status quo, udfordrer og er kompromisløse
  3. Tager sjældent nej for gode varer
  4. Efterlever helst deres egne værdier

Imødekommenhed

  1. Bekymrer sig mere om andres behov end om at udføre en opgave mest effektivt
  2. Påvirket af bekymringer om, hvad andre synes
  3. Det er nemt for dem at have empati for andre
  4. Kan ikke lide at kritisere eller disciplinere andre

Kolonne 2

Ekstroversion

Introversion

  1. Kan trække sig fra den sociale arena
  2. Har ikke så stort behov for at udveksle synspunkter med andre
  3. Føler sig ikke tilpas i sociale situationer
  4. Trives i eget selskab

Ekstroversion

  1. Trives bedst, når de er sammen med andre
  2. Kan miste energien når der er for lidt social aktivitet
  3. Indgår helst i sociale sammenhænge
  4. De har det godt med at initiere og udvikle personlige relationer

Kolonne 1

Declaration of Consent

Declaration of Consent

I hereby give consent for DISCnordic to store and process the information I have provided in the form to contact me.

Information submitted in the form is sent to a mailbox where only authorized personnel with special access can access and process the information.

Once contact has been achieved and the information provided in this form is no longer needed, it will be deleted.

By giving consent, it is accepted that DISCnordic, until contact is achieved, may store and process my information.

DISCnordic is the Data Controller.

Consent is given freely and can be withdrawn at any time.

I also declare that I have been informed of my rights and how I exercise them, cf. DISCnordic’s personal data policy.

Samtykkeerklæring

Samtykkeerklæring

Jeg giver hermed samtykke til at DISCnordic må opbevare og behandle de oplysninger jeg har afgivet i formularen, til at kontakte mig.

Oplysninger afgivet i formularen, sendes til en mailpostkasse, hvor kun autoriseret personale med særlig adgang kan tilgå og behandle oplysningerne.

Når kontakt er opnået, og der ikke længere er behov for oplysningerne, der er afgivet i denne formular, slettes de.

Ved afgivelse af samtykke accepteres det, at DISCnordic, indtil kontakt er opnået, må opbevare og behandle mine oplysninger.

DISCnordic er Dataansvarlig.

Samtykket er afgivet frit og kan til enhver tid trækkes tilbage.

Jeg erklærer samtidig at jeg har fået oplyst mine rettigheder og hvordan jeg udøver dem jf.  DISCnordics persondatapolitik.